Sádrové omítky

Omítky na sádrové bázi představují tradiční materiál pro provádění úpravy povrchu interiéru svislých konstrukcí a stropů (podhledů) v základní bílé barvě. Výhody sádrových omítek spočívají především v hladkém a antialergenním charakteru s vysokou paropropustností. Strojní sádrové omítky lze navíc nanášet v jedné vrstvě s dobrou přilnavostí a vysokou produktivitou.

Charakteristika sádrových omítek

Sádrové omítky jsou standardně dodávány ve dvou základních variantách – pro ruční nebo strojní aplikaci. Oběma způsoby lze dosáhnout vysoce kvalitní hladkou povrchovou úpravou vhodnou pro jakýkoliv typ podkladu (cihelné zdivo, betonové prefabrikáty či konstrukce, pórobetonové dílce apod.) a jako podkladová vrstva pro další konečné prvky (tapety, obklady). Výhody sádrových omítek lze tedy shrnout takto:

  • hladký, estetický a dobře přilnavý povrch vhodný pro zdi a stropy všech typů místností včetně kuchyní a koupelen (po osazení obklady)
  • udržuje optimální mikroklima místnosti regulací vlhkosti
  • snižuje riziko vzniku plísní, je tedy ideální pro alergiky
  • neulpívá na ní prach ani nečistoty prachového charakteru
  • lehká a vzdušná konzistence a snadná zpracovatelnost
  • rychlá a efektivní aplikace při strojním nanášení

Materiály pro výrobu sádrových omítek a proces nanášení

Pro provádění sádrových omítek jsou používány směsi sádrového pojiva vylepšeného vápennou příměsí, které je plněno jemnozrnným pískem vysoké kvalitě a vylehčeno lehkým kamenivem (zpravidla perlitem). Složení pak doplňují polymerní směsi pro regulaci zpracovatelnosti, plastifikaci, provzdušnění a další. Aplikace je prováděna nástřikem nebo ručně z připravené omítkové směsi smíchané s vodou v daném poměru. Díky pokročilé technologii nanášení nástřikem je možné dosáhnout vysoké efektivity realizace – omítka se nanáší v jedné vrstvě 8-25 mm.

Používané systémy

Při realizaci sádrových omítek využíváme dvou certifikovaných systémů od společností Knauf a Baumit.

Systém Knauf

Společnost Knauf nabízí několik typů sádrových omítek lišících se především konečnou pevností a minimální dosaženou tloušťkou vrstvy úpravy. Zároveň lze od této firmy pořídit speciální typ omítky určené pro betonový podklad.

Systém Baumit

Sádrové omítky od společnosti Baumit lze využít jako pro strojní, tak pro ruční nanášení. Omítky pro strojní nanášení se od těch určených pro ruční aplikaci liší především složením a implicitně zpracovatelností. Omítky pro ruční nanášení se užívají především pro dodatečné opravy a provedení náročnějších detailů. Výsledná sádrová omítka dosahuje stejných vlastností po celé vrstvě. Rozdíly mezi jednotlivými typy spočívají především v minimální tloušťce vrstvy, kterou lze při nástřiku dosáhnout (varianta Slim začíná již na 4 mm)